klasik-isvec-masaji-tenikleri

klasik-isvec-masaji-tenikleri

Klasik isveç Masajı Nedir ?

Profesyonel bir terapi tekniği olan isveç masajı günümüzde oldukça popüler hale gelen bir spa tekniğidir. Özellikle artan iş stresi ve hayat sorunları derken kişiler giderek monotonlaşan yaşamlarıyla birlikte birçok sağlık sorunu ile karşılaşırlar. Bu sorunları aşmanın en önemli yolu ise klasik isveç masajı olarak tanımlanan bir spa tekniği olan terapiden geçer. Özellikle bedensel anlamdaki sorunların çaresi olarak görülen klasik isveç masajı faydaları saymakla bitmez.

İnsan bedeninin hemen hemen düzenli bir şekilde ihtiyaç gösterdiği terapi türleri içinde bu tedavi şekli içlerinde en büyük önem taşıyanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda akıllara takılan bir başka soru ise bu tedavinin yani klasik isveç masajının bali masajı ile karşılaştırılmasıdır. Bali masajı bu tür içinde öteki terapi türlerine oranla daha sert ve spesifik bir masaj iken klasik isveç masajı daha farklı sırt masaj teknikleri ile yapılmaktadır. Bali masajı terapisinden bu şekilde ayrılmaktadır.

Ne şekilde ve nasıl yapılır?

Her spa terapisinde olduğu gibi bu tedavi de kişiye özel bir oda da ya da bir otel de spa alanı içerisinde o kişiye özel ayrılmış aromaterapi kokuları içinde hazırlanmış sedye ya da yataklarda yapılmaktadır. Aromaterapi masajı gibi masaj teknikleri ve yağların ön plana çıktığı be tedavide akla ilk gelen soru klasik isveç masajı nasıl yapılır ve faydaları nelerdir? Olarak şarkımıza çıkmaktadır. Masör yada masöz kişiyi sedyeye yatırdıktan sonra ona rahatlaması için özel yağlar ile ovma işlemine başlar. Burada ön plana çıkan şey ise friksiyon nedir ve sırt masaj teknikleri sorularının cevabıdır? Terapist belirli mini dokunuşlar ile friksiyon tekniklerini kişinin sırt bölgesine yapar. Klasik isveç masajı faydaları içinde belki de en önemli özelliklerden biri spa nasıl yapılır sorunun cevabının burada ortaya çıkmasıdır. Klasik masaj türleri içinde yer alan isveç masajı fiyatları ile diğer bali masajı ve sultan masajı özelliklerine göre çok daha büyük avantajla öne çıkıyor.

swedish-massage

swedish-massage

Özellikleri nelerdir?

 • Petrisaj Tekniği: Hamur yoğurma olayına benzer bir tekniktir. Bedeni tek elle veya iki el ile birlikte sıkıştırma, kaldırma gibi teknikler uygulanır. Bu teknik klasik isveç masajı özellikleri içinde kasların serbest bırakılmasını sağlamaktadır. Kan akışını onarmaya ve iyileştirmeyi de sağlamaktadır.
 • Öflöraj Tekniği: Sıvazlama olarak uygulanır. Avuç içi ile vücut kontrolü sağlanır. Bu teknik yağ kullanılarak yapılır kalbe doğru akış sağlanır ve ellerin kayması sağlanmaktadır. Bu teknik klasik isveç masajı özellikleri içinde bu tekniğin uygulanması vücuda baskı yapmayı ve vücuda bu baskı ile rahatlama sağlamayı amaçlar. Kasları ısıtarak, kalp işlevlerini geliştirir.

 

Friksiyon Tekniği: Etkisi derin kaslar üzerine sağlanır. Basınçlı vuruşlar uygulanır ve isveç tekniği özellikleri derin bir etki sağlar. Bu hareketler ve vuruşlar daireseldir. Bu friksiyon nedir cümlesinin karşılığı olan kısım klasik isveç masajı faydaları olarak karşımıza çıkarken aromaterapi çeşitleri ile de büyük önem taşıyor.

 

Vibrasyon Tekniği: İki el ile vücuda sallama ile titreşim uygulanır. Küçük kas gruplarındaki rahatlamayı sağlamak için uygulanan bir tekniktir. Bu aynı zamanda isveç masajı nedir ve ne gibi özellikleri vardır cümlesinin sizlere tam karşılığı olarak karşımıza çıkıyor.

 • Tapotement Tekniği: Uyarıcı bir özelliği bulunan isveç masajı özellikleri tekniğidir. Ritmik hareketler ile tıklama sağlanır. Bali masajı gibi kendi içinde de teknikleri bulunur. Tapotement tekniğinin çeşitleri şunlardır;
 • Doğrama: Klasik isveç aromaterapi masajı yapan kişi ellerinin kenarlarını kullanarak bu tekniği uygular.
 • Yumruklama: Aromaterapi klasik isveç masajı faydaları tapotement tekniği ile masaj yapan kişi tapotementin yumruklama çeşidini uygulayacak ise ellerini yumruk haline getirir, yumuşak bir şekilde masaj masasında yatan kişiye uygular. Bu tapotement çeşidi kalça ve bacak bölgesine çok uygulanır.
 • Kupalama: Kupalama uygulayacak kişi ellerini bali masajı gibi kupa haline getirir ve vücuda hızlı hareketler ile vurulur.

 

Tapotement ile Aromaterapi klasik isveç tekniği yapılan kişi de canlılık ve hareketlilik gözlemlenir. Tapotement tekniğinin amacı da klasik isveç masajı faydaları ve özellikleri ile  uygulanan kişi de canlılık ve hareketlilik katmaktır. Çok yoğun ve sık olarak tapotement tekniğinin uygulanması kişi de kasların yorgun olmasına sebep olabilir. Bu sebepten dolayı varisli damarlar da uygulanmamaktadır.

isvec-massage

isvec-massage

Klasik masajın faydaları nelerdir?

 • Klasik isveç masajı özellikleri fiziksel olarak oldukça faydalıdır. Ve birçok yarar sağlar.
 • Sıkılmış olan kasların rahatlatılması sağlanır.
 • Klasik isveç masajı faydaları sayesinde kas güçlendirilmesi sağlanır.
 • Kan dolaşımı iyileştirilir
 • Cildi gererek, sıkılaşmasını sağlar.
 • Kronik ağrılar, migren ve astım gibi rahatsızlıklar da hastalıkların hafifletilmesi sağlanır.
 • Boşaltımı iyileştirerek daha iyi bir sonuç alınmasını sağlamak.
 • Sinir konusun da rahatlama ve gevşeme sağlamak.
 • Zihinsel olarak da oldukça fazla faydası vardır. Zihinsel faydalarından bazıları ise ;
 • Rahatlama
 • Uyku kalitesini sağlamak
 • Stresi azaltmak
 • Sağlıklı olma hissin de artış

 

Klasik isveç Aromaterapi masajı özellikleri arasında yapılmaması gereken bazı durumlar vardır. Bunlar sırt masaj teknikleri içinde yer alırken ötekileri ise şu şekildedir. Kişi de kusma, ishal, mide bulantısı ve ateş gibi sorunlar var ise Bu masajın yapılması uygun değildir. Kemik çıkıkları veya kırık gibi durumlar var ise de bu masaj türü tercih edilmemelidir. Yaralı veya varisli damarlar da uygulanmamalı kan akışı veya damar patlaması gibi durumlar görülebilir.

Aromaterapi klasik spanın faydaları ve özellikleri yaptırmak isteyen kişi soyunmak istemeyebilir ona bu durumun neden gerektiği kısa bir açıklama ile sağlanmalı ve kişi buna ikna edilmelidir.

Soyunmak bu masaj da tamamen etkisini arttırmak için olan bir şeydir. Giysilerini çıkartmak istemeyen kişi masajdan tam olarak bir fayda göremeyecektir. İlk kez bu masajı yaptıracak iseniz düşük tempo da yaptırmaya tercih etmelisiniz.

 Olması Gereken Koşullar?

İlk olarak güzel ve yumuşak bir zemin gerekir bunun için de masaj masaları uygundur. “Klasik  isveç masajı nedir“ sorusuna karşılık terapi  yapılacak olan kişiye örtünmesi için temiz örtü havlu da olabilir. Baş ve dizlere konulması için yastık olabilir ama çok şart değildir. Yağlar ister aromalı ve kokulu ister aromasız ve kokusuz yağlar olmalıdır. Bu yağlar mineralli yağlar da olabilir ve gözenekleri tıkanamaz, gözenekleri açarlar. Bir diğer masaj türü olan sultan masajı ile bilgi almak için ilgili linke tıklayınız. https://www.masajsalonu.info.tr/sultan-masaji/